“שווה לשקול לקחת את המקסימום האפשרי בריבית משתנה”

שוק המשכנתאות - תמונת מצב עדכנית - אפריל 2024
ריבית בנק ישראל אמנם לא ירדה בחודש אפריל, אבל התחזיות הן לירידה של 1.5% בשנתיים הקרובות. ד”ר איתי מוקוטוב ומשה כהן, המומחים של קרדיט 360, מנתחים את המצב וממליצים ללוקחי המשכנתאות לשקול לקחת 100% משכנתא בריבית משתנה.

למרות ההערכות המוקדמות של רבים, בנק ישראל הודיע החודש, כי החליט שלא להוריד את הריבית במשק, והשאיר אותה על כנה, בגובה של 4.5%. 

מה עומד מאחורי ההחלטה? ד”ר איתי מוקוטוב, מנכ”ל ומייסד קרדיט 360, מסביר: “לפי הנגיד, הריבית לא ירדה בשל אי הוודאות בהתחשב במלחמה וגם בשל העובדה שהמסחר במט”ח היה תנודתי מאוד בשבועות האחרונים. הנגיד החליט לחכות עוד קצת ולראות מה קורה עם שני הפרמטרים האלה. ככל שהמצב יירגע והוודאות תחזור לשוק, סביר שנראה הורדות ריבית, כך גם העריכה חטיבת המחקר של בנק ישראל. התחזית של אנשי הבנק היא לירידת ריבית של 0.75% עד סוף השנה הנוכחית, כלומר שלוש הורדות של רבע אחוז. אלה היו גם דברי הנגיד במסיבת העיתונאים. אם מסתכלים לטווח רחוק יותר, בשווקים מצפים לירידות ריבית של 1.5% בשנתיים הקרובות, כלומר לירידה מריבית של 4.5 ל-3 אחוז. אנחנו לא מצפים שהריבית תחזור למספרים הנמוכים שהיו בזמן הקורונה, כשריבית בנק ישראל עמדה סביב אפס אחוז ריבית, אבל זה רחוק מה-4.75% שראינו עד ינואר השנה”. 

ומה ההשפעה על לוקחי המשכנתאות?

“גובה הריבית משפיע מאוד על תחום הנדל”ן והמשכנתאות בפרט, ושוק האשראי ככלל. הירידה הצפויה מקטינה את התשלום העתידי, ומגדילה את המוטיבציה לרכוש דירה. לכך, יש להוסיף את העובדה שנראה שאנחנו בפני עליית מחירים מחודשת לאור ‘הישיבה על הגדר’ של רוכשי הדירות בחודשים האחרונים”.

התחזיות להורדת ריבית משפיעות גם על המסלולים שמומלץ לקחת?

משה כהן, סמנכ”ל חיתום ואשראי בקרדיט 360: “נכון להיום, אני ממליץ לזוגות צעירים, למשפרי הדיור ולמשקיעים לקחת את המקסימום האפשרי בריביות משתנות, זה יכול להיות במסלול הפריים או במשתנה כל שנה או כל שנתיים. בבנקים יש מגבלה רגולטורית של 66% מסך המשכנתא שאפשר לקחת בריביות משתנות. אצלנו, אפשר לקחת עד 100% במסלולי ריביות משתנות. כשלקוח של קרדיט 360 לוקח מסלול של 100% בריבית הפריים, הוא יכול למחזר את המשכנתא ללא כל עמלת פרעון מוקדם, בשונה ממקומות אחרים לרבות בבנקים. כך, ברגע שהריביות יירדו, הלקוח יוכל למחזר את המשכנתא, אצלנו או בבנק, במסלול של ריבית קבועה או במסלול אחר בריביות נמוכות יותר.”

מוזמנים לשתף: